LDK Lubsko

Informacje

Jesteś tutaj: Strona głównaWYSTAWYRok 2015

Rok 2015

 

Zbiorowa wystawa ex librisów pt. ”Teatr, muzyka, taniec”
21.12.2015 - 31 .01.2016, SWA ( I piętro) Lubski Dom Kultury

Wybór prac do wystawy: Gustaw Lis i Rajmund Aszkowski.

 

Rajmund Aszkowski- Zielona Góra, Ryszard Bandosz- Warszawa, Krzysztof Marek Bąk –Bielsko-Biała, Władysław Garnik -Wrocław, Karina Kopczyńska- Janiszewska -Szczecin, Agnieszka Lipska -Kuny, Ryszard Łomiański - Świdnica, Weronika Podstawka -Lublin, Klemens Raczek -Poznań, Ewelina Rivillo -Wilamowice, Lidia Serwicka -Żary, Jan Wiktor Tyra -Żary, Marta Wartalska –Żarki Letnisko,Józef Wierzbicki -Żary, Czesław Woś –Ostrów Wielkopolski, Małgorzata Wyka -Kraków .

 

 

<>

 

11 -31.12.2015 Powarsztatowa wystawa MISTRZ i UCZEŃ

Udział wzięli: Janusz Orzepowski i Arleta Król,  Krzysztof Bagiński i Diana Matya, Urszula Kędziora i Kasia Zielińska, Mirosław Góra i Kacper Marsula,  Halina Skindzier i Wiktoria Kamińska.

GALERIA

 

 

<>

 

Krzysztof Kilian - wystawa fotografii " Lustrzane & Światło"

02.11.-30.11.2015 Galeria Mała LDK

 

Krzysztof Kilian ur. 1968 r. w Rypinie koło Włocławka. W wieku 23 lat zaczął pisać wiersze. Kilkanaście z nich ukazało się w Gazecie Lubuskiej i Magazynie Lubskim, z którym współpracował pod pseudonimem Tay-Fun, umieszczając w nim również swoje zdjęcia i krótkie artykuły. Wydał własnym sumptem dwa tomiki poezji pt. „ Przystanek nad podwodnym pejzażem” oraz „ Trawers i Diadem ”. Jego wiersze usłyszeć można było w Radiu Zachód w cyklu „Poetyckiej Listy Przebojów” prowadzonej przez Czesława Markiewicza. Jednak jego główna pasją stała się fotografia, którą zaczął interesować się w wieku 24 lat. Był członkiem Fotograficznego Klubu Brillant i Stowarzyszenia MA-R-FO działających w Lubsku przy LDK. W 1994 r. stał się jednym z autorów V poplenerowej wystawy Klubu Brillant pt. „Jesienny pejzaż Lubska i okolic” w LDK. W tym samym roku w Bibliotece Miejskiej w Lubsku odbyła się jego pierwsza autorska wystawa pt. „Impresje zimowe”. Rok 1994 był najbardziej twórczy, bo również w tym samym czasie zaprezentował dwie wystawy w LDK i po raz pierwszy wziął udział w IV Krajowym Salonie Fotografii Artystycznej w Żarach . Spośród 57 autorów zakwalifikowało się 39 z całej Polski i również jego zdjęcia wystawiano w Żarach, a potem w Poznaniu. W 1995 r. brał udział w I Międzynarodowym Plenerze Fotograficznym z udziałem duńskich fotografików z Klubu Foto PRISME 82 z Hillerad, który trwał 3 dni. Jego prace eksponowane były również we Vlotho w Niemczech. W 1996 r. jego największym sukcesem było zdobycie III nagrody w VI Wojewódzkim Salonie Fotografii Artystycznej w Żarach za kilka zdjęć połączonych z grafiką pt. „Dalszy ciąg rzeczywistości” . Przez następne lata wystawiał swoje prace w LDK, bibliotekach w Lubsku i Brodach, w lubskim ratuszu, baszcie, przedszkolu, w sklepie rowerowym, w pałacu w Brodach oraz na WSP w Zielonej Górze. Przedstawiały one głównie piękno przyrody i architekturę, a ich tytuły to m.in. „Ptasie klimaty”, „Ptaki wodne”, „Ptaki drapieżne”, „Lubsko” czy „Moje miasto”. Jest też autorem wielu projektów pocztówek Lubska i Brodów, z których 39 zostało wydrukowanych. Obecnie pracuje nad dwoma książkami: „Brody na starej widokówce i dziś” oraz „Zobaczyć miasto”. Ostatnia wystawa w LDK (listopad 2015) to dwa tematy: „ Lustrzane odbicia” i „Światło o świcie”.

 

GALERIA 

<>


 

25.09-30.10.2015 Wystawa malarstwa grupy plast. Halszki pn. Obrazy morskie

GALERIA MAŁA LDK

 

HALSZKI - początki grupy sięgają roku 2006. W tym okresie była to grupa trzy osobowa, która pobierała lekcje rysunku pod kierunkiem artysty plastyka pani Haliny Skindzier. Z czasem grupa zaczęła rozwijać technikę o pastel i malarstwo olejne. W chwili obecnej zespół liczy 10 osób. Część rekrutuje się z UTW, części patronuje LDK.

Wystawa pn. Obrazy morskie jest efektem pleneru malarskiego w Rusinowie.

 

GALERIA

1.10.2015 Wernisaż grupy plastycznej Halszki pn. Morze, morze nasze morze

 

 

<>

 

Łabędzie, łabędzie...


Ryszard Jasiński
- fotoamator, który od dziesięciu lat fotografuje łabędzie. W kolekcji ma ok. pół miliona fotografii tych przepięknych ptaków.

Zdjęcia zamieszcza w Internecie w takich galeriach, jak: accept.flog; kugu.flog.

O łabędziach by mówił godzinami cyt:” Nie bez powodu łabędź uchodzi za symbol piękna i czystości. Jego alabastrowe pióra urokliwie kontrastują z turkusem wody, zielenią szuwarów. Jest to ptak bardzo duży, waży do 15 kg, skrzydła zaś mają rozpiętość ponad dwa metry. Znakomicie fruwa. Z prawdziwą wirtuozerią ląduje na akwenie. W powietrze wzbija się zarówno z wody, jak i z ziemi. Musi jednak najpierw wziąć długi, raptowny rozbieg. Samiec jest nieco większy od samicy i bardziej masywny. To urodzony wojownik. W każdej chwili gotów do obrony rodziny, terytorium. Rewir to dla niego świętość. W obronie terytorium przed innymi samcami nie zna litości, kompromisu. Hardy, chyży, hoży – nie ustąpi przed wrażym samcem. Łabędzie nie mają kłów czy pazurów, więc nie robią sobie krzywdy. Po prostu, ten, który okaże słabszy, czmycha. Łabędzicy-mamie godzi się przypisać wszyściutko, co idealne: hołubi, chucha, bierze (dosłownie) pod skrzydła, baczy, dogadza, ma na oku, niańczy, obdarza, nie pamięta win, niesie kaganek, osłania, patrzy niczym w obraz. Słowem, jest najczulszą mamą, opiekunką i nauczycielką. Jaja wysiaduje ponad miesiąc, a potem troskliwie zajmuje się pisklętami przez cztery miesiące, czyli aż do czasu, gdy nauczą się fruwać. Maleństwa nie odstępują od mamy, traktują ją jak wyrocznię. Tato nie wychowuje piskląt, cóż, samiec – jak wiadomo – wszak jest wojownikiem. Jego zadanie: obrona, walka, patrolowanie rewiru... Pisklęta są bajecznie czarowne i zupełnie niesłusznie nazwane brzydkimi kaczątkami. Szare kuleczki, które stopniowo przeobrażają się w białopióre ptaki.”

 

Galerię prac pana Ryszarda Jasińskiego można podziwiać w Sali Wystaw Artystycznych LDK

(1 piętro) 24.09- 30.11.2015. Serdecznie zapraszamy.

 

GALERIA

 

<>

 

WYSTAWA ARTYSTÓW Z FORST I LUBSKA "TOŻSAMOŚĆ? "

CZYNNA OD 25 LIPCA DO 31 SIERPNIA 2015 .

Sala Wystaw Artystycznych, Galeria Mała, hol dolny LDK

25.07.2015 Wystawa prac artystów z Lubska i Forst pn. Tożsamość ?

 

 

<>

 

Artystyczny ekslibris cyfrowy - wystawa

Sala Wystaw Artystycznych LDK 24 .06.2015 - 20.07.2015


Agnieszka Broź

Urodzona w Zabrzu .Absolwentka studiów licencjackich i magisterskich z zakresu grafiki na cieszyńskim Wydziale Artystycznym , Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach ,pod kierunkiem dr. Krzysztofa Marka Bąka, zrealizowała aneks do dyplomu z zakresu ekslibrisu CGD.

 

Ewa Chorążak – Zabrze

Absolwentka grafiki na cieszyńskim Wydziale Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach .Dyplom z zakresu ekslibrisu CGD uzyskała pod kierunkiem dr. Krzysztofa Marka Bąka. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą .

 

Aleksandra Hachuła – Mysłowice

2008-2011 Uniwersytet Śląski i filia w Cieszynie, studia I stopnia licencjackie .Kierunek edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, specjalizacja grafika artystyczna z grafiką projektową Dyplom z grafiki użytkowej w pracowni projektowania graficznego dr hab. Łukasza Klisia. 2011-2013 Uniwersytet Śląski filia w Cieszynie, studia stacjonarne II stopnia magisterskie. Kierunek edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, specjalizacja grafika artystyczna z grafiką projektową, aneks z grafiki cyfrowej.

 

GALERIA 

 

 

<>

 

25.05-6.07. 2015 WYSTAWA PRAC GRUPY PLASTYCZNEJ HALSZKI

 

GALERIA

 

 

<>

 

Ryszard Bandosz urodził się 1947 roku , w Gryficach, ale od lat mieszka w Warszawie . Z wykształcenia jest politologiem , z zawodu -rzecznik prasowy Polskich Linii Kolejowych , obecnie na emeryturze. Od 1974 roku zajmuje się twórczością graficzną tworząc swoje znaki książkowe w technice linorytu .Wykonał ich około 700.
W środowisku miłośników książki uznany jest za znakomitego kolekcjonera ekslibrisów, publikacji ekslibrisowych oraz materiałów związanych z polską koleją .

Za swoje ekslibrisy uzyskał liczne nagrody i wyróżnienia . Najbardziej jest mu bliskie i wysoko sobie ceni wyróżnienie –odznakę „Honoris Gratia” nadaną przez prezydenta Krakowa prof. .J.Majchrowskiego w maju 2010 roku.

Z bogatej i różnorodnej tematyki w linorytach autora liczącej około 150 znaków wybrano do prezentacji na wystawę motyw związany ze światem zwierząt, żłobione dłutkami w płytkach linoleum sylwetki płazów, ptaków, ssaków żyjących dziko ,jak też oswojonych przez człowieka .

 

WYSTAWA EKSLIBRISU W TECHNICE LINORYTU

15 .04-30.05.2015

Sala Wystaw Artystycznych LDK

 

galeria

 

<>

 

RYSZARD ŁOMAŃSKI - WYSTAWA EKSLIBRYSU

11.02-20.04.2015

Sala Wystaw Artystycznych ( hol górny LDK)

Ryszard Łomański urodził się w Żarowie w woj. Dolnośląskim. Przez wiele lat był mieszkańcem Polkowic ,a obecnie mieszka w Świdnicy. Z zawodu technik górnik, z zamiłowania artysta. Uprawia grafikę i malarstwo. Swoją przygodę ze sztuką na początku lat 80- tych XX wieku od tworzenia ekslibrysów, głównie w technice linorytu .Do tej pory wykonał ich ponad 170 .Uczestniczył w wielu wystawach i konkursach graficznych zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia .
Wystawiając swoje prace w różnych bibliotekach woj. Dolnośląskiego , organizuje warsztaty o ekslibrysie dla młodzieży i dorosłych. Od 2013 roku tworzy również w technice plastikorytu wklęsłego .Zainteresowanie malarstwem pojawiło się z czasem, jako wyraz poszukiwań form wypowiedzi artystycznych.

 

GALERIA

(Ze zbiorów Gustawa Lisa z Żagania )

 

 

<>

 

GABRIELA ŁASTOWSKA – WYSTAWA RYSUNKU
12 .02. - 8.04.2015

GALERIA MAŁA LDK

 

Gabriela Łastowska mieszkanka Żar uprawia rysunek , kolaż ,malarstwo tkaninę.
Nagrody, wyróżnienia wystawy:

2009 – Odkrycia- wystawa zbiorowa żarskich plastyków

- XXVIII Biennale Tkaniny Artystycznej Żary’2009 –wyróżnienie

-XXXIII Salon Jesienny Żary ‘2009 -wyróżnienie za kolaż

2010 –Poszukiwania-wystawa zbiorowa Kunice

- II Biennale Sztuki Nieprofesjonalnej Lubski Dom Kultury II miejsce w kategorii rysunku
-XXXIV Salon Jesienny Żary ‘

2010- wyróżnienie w kategorii grafiki i rysunku

2011- Odnowa -wystawa indywidualna Kunice
-główna nagroda w konkursie na ilustracje do tomiku poezji Eugieni Prosół

2012- III Biennale Sztuki Nieprofesjonalnej LDK – III miejsce w kategorii rysunku
-wystawa indywidualna biblioteka w Żarach XXXVI Salon Jesienny Żary’2012 wyróżnienie w kategorii grafiki i rysunku

2013 - wystawa indywidualna ratusz w Żarach
-zbiorowa wystaw żarskich plastyków –Kunice

- wystawa indywidualna rysunku w galerii dekoratorni w Żarach

2014 – I miejsce w konkursie fotograficznym Ż arskie wieże ciśnień
-IV Biennale Sztuki Nieprofesjonalnej LDK - I miejsce w kategorii rysunku

 

GALERIA

 

 

<>

 

Wystawa Lubskich plastyków: Malarstwo - rzeźba - fotografia

Autorzy:

Krzysztof Bagiński, Mirosław Góra, Krystyna Jaros, Jolanta Kaczan, Urszula Kędziora, Elżbieta Mikoś ,Irena Nowakowska, Henryka Pogorzelec, Stanisław Sierko, Halina Skindzier, Halina Straszyńska ,Krystyna Sułkowska ,Cecylia Tęsiorowska, Krystyna Walkiewicz, Magda Woźnica, Bogumiła Zalas.

4 luty - 9 marzec 2015

Hol dolny LDK

 

Galeria

 

  • Baner: tablica