01.12.2017-21.01.2018 - Wystawa Ekslibrisu Leszek Frey - Witkowski
Galeria Hol LDK
Leszek Frey-Witkowski, artysta rysownik, od wielu lat mieszkaniec Świebodzina, upodobał sobie ekslibris, jako formę wypowiedzi artystycznej. Ekslibrisy tworzy 1979 roku, najpierw jako rysunki powielane, w technice cynkotypii, ofsetu, a obecnie również z wykorzystaniem techniki komputerowej. Większość z kilkuset wykonanych prac uczestniczyła w przęglądach i konkursach organizowanych na całym świecie. Swoje prace pokazywał na licznych wystawach indywidualnych oraz w ramach prezentacji zbiorowych.
Ekslibrisy Leszka Frey-Witkowskiego znajdują się w prestiżowych kolekcjach osób prywatnych oraz instytucji, między innymi w Bibliotece Narodowej w Warszawie i w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Jest miłosnikiem poezji, która stara się aktywnie promować. Systematycznie wydaje bibliofilskie teki ekslibrisowo-poetyckie z poezją autorów z różnych zakątków Polski, opatrujac je własnymi graficznymi ilustracjami.
***
24.11 - 20.12.2017 - Mateusz Siemion - wysawa rysunki i grafiki, Galeria Mała LDK
24 listopada, godz. 18.00 otwarcie wystawy
Mateusz Siemion - rocznik 1982, żyje i tworzy w Lubsku.
Ontologiczny anarchista, agnostyk entuzjasta kultury współczesnej spoza ścieżek głównego nurtu.
Twórca undergroundowego cyklu komiksowego Klasyfikacja Składników Chaosu, operującego nielinearnym czasem, poetyką koszmaru sennego i brakiem czytelnych związków przyczynowo-skutkowych. Jego metodologia twórcza polega na eksploracji treści świadomych i nieświadomych umysłu i wydobywaniu ich na papier lub inne, odpowiednie do potrzeb, media. Problematyka transmutacji ciała i umysłu, stale obecna w jego pracach , zawiera w sobie spore dawki czarnego humoru. Inspiracje czerpie ze snów, zagadkowych labiryntów świadomości i owoców twórczości jego ukochanych pisarzy, artystów i muzyków.
W przeszłości Mateusz związany był z nieistniejącą już Shelter Gallery, gdzie parokrotnie wystawiał swoje prace.
Wokalista w zespole postelectro-industrialnym - Tesla Power. Absolwent Filologii Angielskiej na UWr i Podyplomowych Studiów Komiksu i Ilustracji z Elementami Concept Art w Zielonej Górze.
***
31.10 - 12.11.2017 Wystawa "NOWY POCZET WŁADCÓW POLSKI"
31 października w Lubskim Domu Kultury nastąpiło otwarcie wystawy "Nowy Poczet Władców Polski". Zebranych gości przywitali min. Burmistrz Lubska, Sekretarz Lubska oraz Dyrektor Lubskiego Domu Kultury.
Kolekcja "Nowy Poczet Władców Polski", której Mecenasem jest PKO Bank Polski, składa się z 49 portretów namalowanych przez wybitnego grafika Profesora Waldemara Świerzego.
Projekt został zainicjowany w 2003 roku przez Andrzeja Pągowskiego. W ramach tej inicjatywy Waldemar Świerzy na podstawie najbardziej aktualnej wiedzy historycznej stworzył zupełnie nowe, nowoczesne, barwne i porywające wizerunki postaci polskich władców. Prace trwały z przerwami przez 10 lat i zakończyły się w 2013 roku dwa tygodnie przed śmiercią Profesora.
***
Wystawa poplenerowa Polsko - Niemieckiego Jesiennego Pleneru Malarskiego
06.10. - 18.11.2017, kawiarnia LDK
***
Polsko Niemiecki Plener Malarski
***
WYSTAWA EKSLIBRIS LUBUSKI 13.09 - 05.10.2017
Autorzy:
Stanisław Para, Gustaw Lis, Anatol Jabłoński, Eugienia Siejkowska, Jozef Wierzbicki, Agata Buchalik-Drzyzga, Janusz Skiba, Andrzej Woźniak, Leszek Frey Witkowski, Miroslaw C. Gugała, Joanna Hańć, Jan Wiktor Tyra, Rajmund Aszkowski, Rita Wysoczańska, Dagmara Dragan, Helena Urbaniak
***
15.09 -14.10.2017 Wystawa malarstwa Klaus Bramburger (Guben), Galeria Mała LDK
Klaus Bramburger urodził się 31.03.1937r. w Gubinie. Po szkole kształcił się jako krawiec męski.
Wielu Gubinianom podobnie skrzyżował drogę życiową zakład włókien syntetycznych. Następnie pracując jako operator dźwigu, zaczął zajmować się malarstwem i grafiką. Coraz bardziej stawały się one sensem życia. Później zawodem staje się artystyczna działalność – on jako sitodruk jest odpowiedzialny za projekt i organizację druków „zakładu”.
Kształtowanie młodych pokoleń jest bardzo ważne, więc odpowiada on od ponad 20 lat za wspieranie kreatywnych ludzi w regionie (Ute Gruner, Dieter Gruner, Johanna Kohl otrzymują wskazówki i artystyczne towarzystwo).
Po roku 1990 był on właścicielem galerii i pomagał swoją pracą, właściwie ukierunkować innych artystów.
Dziś wypróbował Klaus Bramburger wszystkie dostępne techniki. W wielu miejscach regionu można znaleźć jego prace, w wielu gubińskich mieszkaniach wiszą jego obrazy. Zainteresowanym kupnem obrazu podajemy numer: 0173- 7660784
Otwarcie wystawy
***
11.07-31.08.2017 Wystawa malarstwa - grupa Halszki, kawiarnia LDK
***
11.07-31.08.2017 - Jan Wiktor Tyra - wystawa ekslibrisu, hol dolny LDK.
Jan Wiktor Tyra urodził się w roku 1952 w Gryfinie nad Odrą i tam ukończył LO im. Harcmistrza A. Omieczyńskiego. Jest absolwentem UAM w Poznaniu i Uniwersytetu Wrocławskiego. Po studiach pracował w oświacie, a w latach 1990-2014 pełnił funkcję dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach. W roku 2007 został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczony medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Zainteresowania zawodowe zawsze były i są związane z książką, kartografią, promowaniem rodzimych twórców słowa. W sferze zainteresowań artystycznych artystycznych od wielu lat znajduje się fotografia, plastyka i grafika, głównie ekslibris, również w technikach komputerowych. Jest autorem okładek wielu publikacji bibliotecznego wydawnictwa eMBePe.
Od roku 1986 jest organizatorem żarskiego konkursu Międzynarodowe Biennale Dzieci i Młodzieży. Podczas pracy w bibliotece stworzył kolekcję ekslibrisów najmłodszych grafików liczącą około 8000 grafik. Jest inicjatorem i animatorem odbywającej się od roku 2004 wystawy krajowej Przegląd Pasji Twórczych Bibliotekarzy. Stworzył też logo i okładkę dla serii wydawniczej katalogu wystawy.
Grafiki fotografie Jana Wiktora Tyry wielokrotnie wystawiane były w kraju, a także w Niemczech( Saksonia), na Litwie, Białorusi, Słowacji i w roku 2016 w Rosji na Kongresie FISAE.
PUBLIKACJE GRAFIKK EKSLIBRISOWYCH ;
-Księgoznaki członków Polskiego Towarzystwa Miłośników Ekslibrisu dla instytucji i mieszkańców Żar. W 470 rocznicę powstania pierwszego polskiego ekslibrisu, Żary, 1986,
-Ekslibrisy grafików polskich 1944-1989, Chełm, 1989,
-Familijny ekslibris Dąbków z Żar, Teka 8,Żary 1990,
-”Bibliotekarz Lubuski”, nr 4.
***
26.05.2017-30.06.2017 DARIUSZ WYPYCH
„LUBSKO W FOTOGRAFII 3D” . Hol dolny LDK
Prezentacja fotografii przedstawiających współczesne ulice i zakątki Lubska w obiektywie aparatu 3D. Zdjęcia będą prezentowane w technice anaglifowej (okulary dostępne w miejscu wystawy)
***
26.05 - 30.06.2017 Elżbieta Balicka - wystawa malarstwa
Galeria Mała LDK
Malarstwo Elżbiety Balickiej jakby z pogranicza snu, przypomina twórczość Marca Chagalla. Jest jak poezja, którą artystka także tworzy , sposobnością na wyrażanie przez sztukę własnej wrażliwości. Od strony formalnej, stylowej, tworzone kompozycje zawierają elementy abstrakcji figuratywnej, postimpresjonizmu i surrealizmu.
Atutem tworzonych obrazów najczęściej na brystolu lub tekturze, wykonywanych w technice łączącej różne narzędzia, wklejania fragmentów w całość, jest kolorystyka, utrzymana w gamach fioletów, błękitów czy zieleni. Tworzone obrazy poprzez żywy kolor , wzmocniony często konturem, przypominają stylistykę witrażu. Artystka będąc samoukiem z duża wiedzą , profesjonalnie posługuje się środkami wyrazu plastycznego ; rytmem, barwą, kontrastem, walorem oraz różnicowaniem kształtów i wielkości, zarówno w malarstwie jak i w rysunku czy grafice.
Jej twórczość jest rozpoznawalna poprzez specyficzny sposób tworzenia formy i treści , którymi artystka wyraża swoje przekonania , emocje i osobowość, tworząc własny niepowtarzalny styl, za którym stoi kunszt i włożona praca czyli wartość, czego także dowodem są liczne nagrody i wyróżnienia uzyskane w konkursach plastycznych.
(Janusz Orzepowski)
***
21.04-20.05.2017 Jerzy Litewka - malarstwo
Galeria Mała LDK
Obrazy Jerzego Litewki to motywy pejzażowe i architektoniczne a także jedna kompozycja przedstawiająca jeźdźców na koniach których artysta jest pasjonatem i instruktorem hipoterapeułtą.
Starannie dobrane i przemyślane kompozycje malarskie, o harmonijnej kolorystyce, o czystej i dźwięcznej barwie,
świadczą o wrażliwości artysty na kolor który jest dobierany we właściwych proporcjach i wyczuciem. Rysunek zachowuje proporcje rzeczywistych kształtów i perspektywę , będąc jednocześnie syntezą formy podporządkowanej założeniom kolorystycznym.Choć stylistycznie artysta czerpie z doświadczeń postimpresjonistów, kompozycje malarskie posiadają indywidualny specyficzny charakter dzięki perspektywie z lotu ptaka czy tak zwanej perspektywie żabiej, podporządkowanej kluczom kolorystycznym, tworzącym swoistą symfonię barw błękitno zielonych ,czy pastelowo błękitnych.
Sztuka współczesna poszukując nowych wypowiedzi często nie używa tradycyjnych form warsztatowych jakim jest malarstwo sztalugowe , a iw tym rodzaju wypowiedzi filozofia wartości bywa zastanawiająca. Malarstwo Jerzego Litewki jest pochwała piękna wydobytego z natury którym razem z artysta możemy się delektować.
***
16.03 - 18.04.2017 - Wystawa malarstwa MUZYKA BARW Józefa Wierzbickiego
Galeria Mala LDK
Józef Wierzbicki urodził się 28 kwietnia 1948 r. w Karolowie. Ukończył studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu na Wydziale Sztuk Pięknych. Uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego. Czynnie uczestniczy w wystawach, warsztatach, plenerach w Polsce i za granicą. Uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek, fotografię reportażową i kreacyjną, grafikę wydawniczą i użytkową, architekturę wnętrz. Prace autora znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Przez wiele lat prowadził Galerię Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży w Żarach. Inicjator i organizator I Ogólnopolskiego Konkursu Graficznego na Ex libris dzieci i młodzieży Żary'86, ( aktualnie już XVI Biennale Exlibrisu Dzieci i Młodzieży Żary' 2016 o zasięgu międzynarodowym ). Podczas pobytu we Francji w 1991 roku zainicjował współpracę miast: Longuyon - Żary, która rozwija się do dnia dzisiejszego. Więcej informacji o artyście znajdą Państwo na stronie
http://jw.art.pl/#/home
***
Wystawa pamiątek z lubskiej kolei, ze zbiorów Zbigniewa Dąbkowskiego
Wystawa czynna w dniach 24.02. - 31.03.2017, hol dolny LDK
***
Wystawa grafiki okolicznościowej P.F. - Pour Feliciter
30.01.2017- 20.02.2017, hol dolny Lubskiego Domu Kultury.
Autorzy grafik: Rajmund Aszkowski – Zielona Góra, Andrzej Buchaniec - Kraków, Krzysztof Marek Bąk -Bielsko Biała, Henryk Grajek -Boguszów Gorce, Aleksandra Hacuła - Mysłowice, Karina Kopczyńska-Janiszewska - Szczecin, Anna Klęk - Sośnicowice, Krzysztof Kmięc - Kraków, Rajmund Lewandowski - Lipno, Ryszard Łmański - Świdnica, Kazimierz Z.Łoński - Zamość, Marian Majkut – Kraków, Zbigniew Osenkowski - Sanok, Stanisław Para - Zielona Góra, Klemens Raczak - Poznań, Tadeusz M. Siara, Teresa Szuszkiewicz - Spryszek , Tadeusz Szumarski - Białystok, Czesław Woś - Ostrów Wlkp.
Grafiki udostępnili ze swoich zbiorów Gustaw Lis, Rajmund Aszkowski, Ryszard Bansz
***
Wystawa malarstwa Elżbiety Nalepy ''Zatrzymać chwilę"
14.02. - 14.03.2017
Galeria Mała LDK
***
Bolesław Strojek jest absolwentem Liceum Technik Plastycznych w Wiśniczu Nowym oraz Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest znanym malarzem realistą. Uprawia malarstwo olejne, akwarele i pastele. W precyzyjny sposób operuje ołówkiem.
Tematem jego obrazów są: cerkwie beskidzkie, lasy żarskie, martwa natura, portrety.
Prace jego prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i w Niemczech. Znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Bolesław Strojek to uczestnik wielu plenerów malarskich lokalnych i ogólnopolskich, członek Związku Artystów Plastyków .