LDK Lubsko

Informacje

Jesteś tutaj: Strona głównaNASZE PROJEKTY

NASZE PROJEKTY

  • 14-03-2017

Projekty realizowane przez Lubski Dom Kultury od 2016r.

ROK 2017
ŚLADAMI FANTASTYCZNYCH BESTII 
Podczas ostatnich dni projektu „Śladami Fantastycznych Bestii” dofinansowanego z Polsko Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży uczestnicy stworzyli miniaturki lasu w żarówkach, a także kończyli notatniki czarodziejów, pozostały czas poświęcili na przygotowania do zaplanowanych warsztatów dla dzieci. Zaproszone dzieci zobaczyły przygotowany przez młodzież spektakl „Pieśń lasu”, a następnie uczestnicy zaprosili je na warsztaty z malowania na wodzie, grania na instrumentach, wycinania tradycyjnych wzorów oraz tańca z poi. Wydarzenie było sukcesem. Na koniec uczestnicy żegnali się ze łzami w oczach.
 
ŚLADAMI FANTASTYCZNYCH BESTII 15-16.10.2017
Druga część wspomnień z projektu dofinansowanego z Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży „Śladami Fantastycznych Bestii”. W trakcie kolejnych dni projektu uczestnicy brali udział w wielu warsztatach artystycznych, stworzyli własne łapacze snów, notatniki czarodziejów, a także spędzali czas aktywnie na warsztatach kuglarsko - muzycznych oraz tworząc mini teatr cieni na podstawie ukraińskiej legendy. Dużą atrakcją był udział młodzieży w spektaklu operetkowym „Paryski Romans” którym wszyscy byli zachwyceni.
 
ŚLADAMI FANTASTYCZNYCH BESTII
14 października, rozpoczęła się druga część projektu „Śladami Fantastycznych Bestii”, dofinansowanego ze środków Polsko - Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Tym razem grupa młodzieży z Ukrainy przyjechała do Lubska. Spotkanie rozpoczęło się krótkim spotkaniem integracyjnym, a następnie uczestnicy rozpoczęli warsztaty. Poznali nową technikę - malowanie na wodzie. Uczestnicy puścili wodze fantazji i bawili się kolorami, czas upłynął im bardzo przyjemnie. Wieczorem urządzili sobie małą dyskotekę powitalną, na której bawili się min. poikami oraz chustą animacyjną. Po zakończeniu wszystkich działań odbyło się "magiczne" podsumowanie dnia.
 
ŚLADAMI FANTASTYCZNYCH BESTII
Dwa ostatnie dni na Ukrainie w ramach projektu „Śladami Fantastycznych Bestii” dofinansowanego z Polsko Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży, uczestnicy spędzili przede wszystkim na przygotowaniach do warsztatów dla dzieci. Młodzież odwiedziła szkołę podstawową gdzie zaprezentowała jakie będą warsztaty, a także zaprosiła dzieci do wspólnego tańca. Następnego dnia zaproszone dzieci brały udział w warsztatach z języka polskiego, lepienia z gliny, wycinania oraz tańca. Podczas pożegnania uczestnicy mówili, że nie mogą się doczekać kolejnego wspólnego spotkania.
 
ŚLADAMI FANTASTYCZNYCH BESTII
Dzień 3 projektu rozpoczął się wycieczką do Hajdamackiego Jaru, miejsca w którym swoje kryjówki mieli ukraińscy Robin Hoodzi. Legendy głoszą, że ukryte są tam skarby. Zadaniem uczestników było zbieranie ziół, które były im potrzebne do kolejnego zadania. Obcowanie z naturą, było dla nich wspaniałym doświadczeniem. Po południu z zebranych roślin robiliśmy magiczne gobeliny, uczyliśmy się je zaplatać, a także poznaliśmy nazwy i działanie ziół. Stworzone przez siebie małe dzieła, uczestnicy zabrali do domów. Według starych wierzeń powieszenie takiego gobelinu w domu chroni przed złem.
Kolejnym zadaniem było stworzenie plakatów w grupach międzynarodowych, uczestnicy przygotowywali reklamę warsztatów, które mieli poprowadzić w sobotę dla dzieci z Buszy. Każda grupa wybrała temat przewodni warsztatów, były to: orgiami, lepienie z gliny, taniec, a także krótki kurs języka polskiego.
Na zakończenie dnia uczestniczki z Ukrainy przygotowały krótką prezentację podsumowującą wiadomości dotyczące ziół, a także obdarowały polską grupę, ziołami z których robi się przepyszną herbatę. Na zakończenie odbyło się magiczne podsumowanie dnia.
 
ŚLADAMI FANTASTYCZNYCH BESTII - BUSZA
Busza to magiczne miejsce, piękne krajobrazy, kamienne rzeźby, bogactwo legend. Uczestnicy drugiego dnia projektu „Śladami Fantastycznych Bestii” mieli okazję poznać lokalną czarodziejkę, która opowiedziała im o historii tego miejsca. Przedstawiła kilka legend, a także opowiedziała o obrzędach i magicznej energii, którą ma każdy z nas, jednak nie każdy ją jeszcze odkrył. Dla większości uczestników, była to nowość w którą ciężko było uwierzyć młodym adeptom magii.  W drugiej części dnia młodzież wykonywała tradycyjne wycinanki, wbrew pozorom zadanie okazało się nie takie łatwe. Każda wykonana praca miała swoją symbolikę. Wieczorem wszyscy wspólnie oglądali film „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”. Dzień był pełen wrażeń, a młodzież pozytywnie zmęczona dotychczasowymi działaniami.
GALERIA
 
ŚLADAMI FANTASTYCZNYCH BESTII
We wtorek (19.09) rozpoczął się pierwszy dzień projektu „Śladami Fantastycznych Bestii” dofinansowany ze środków Polsko - Ukraińskiej Wymiany Młodzieży. Tak jak w zeszłym roku projekt realizujemy wraz ze stowarzyszeniem Nasze Podole.
Pierwsza część projektu odbywa się w malowniczej miejscowości Busza na Ukrainie. Integrację grupy rozpoczęliśmy od animacji językowych, dzięki którym uczestnicy nauczyli się porozumiewać ze sobą. Zajęciom towarzyszyło dużo śmiechu. Następnie wyruszyliśmy w podróż do naszej własnej szkoły magii. Uczestnicy otrzymali listy przyniesione przez sowy, a także zostali przydzieleni do „domów”- grup międzynarodowych. Zadaniem młodzieży było wymyślenie nazwy „domu”, herbu i zwierzęcego patrona. Wieczorem odbyła się magiczna ewaluacja.
 
 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Projekt realizowany w ramach programu „Równać szanse 2016”
23.02.2017
Wczoraj  odbyło się kolejne spotkanie grupy filmowej "Nakręceni". Urządzamy naszą przestrzeń w byłej kabinie projekcyjnej LDK, która powoli zamienia się w nasz mały klub! Praca wre, niedługo pierwsze przymiarki do kręcenia, a wczoraj rozkładaliśmy green screen wraz ze światłami. Trochę główkowania, zabawy i jest!
Pamiętajcie wciąż REKRUTUJEMY! Zapraszamy zainteresowanych w wieku 13-19 lat w środy od godziny 16.00-17.30 do sali 36.
Grupa filmowa powstała w ramach projektu „Równać Szanse 2016” dofinansowanego z Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolność, administrowanego przez Polską Fundację dzieci i Młodzieży
 
09-03-2017
Prace na salą grupy filmowej Nakręceni ruszyły pełną parą! Wczoraj malowaliśmy, przestawialiśmy, przenosiliśmy, wnosiliśmy i wynosiliśmy... a to jeszcze nie koniec. Czekają na nas zakupy i dalsze prace nad naszą przestrzenią, która powoli zaczyna nabierać nowych kształtów. Przed nami wiele nowych wyzwań, także życzcie nam powodzenia bo będzie się działo. Nakręceni to projekt realizowany w ramach programu „Równać szanse 2016”
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
ROK 2016
ŁUŻYCZANIE I PODOLANIE
Uczestnicy projektu "Łużyczanie i Podolanie" w tradycyjnych strojach serbołużyckich i podolskich. Projekt przeprowadzony został w dniach od 4 - 9 listopada przez Lubski Dom Kultury i Stowarzyszenie Nasze Podole z Ukrainy. Działania dofinansowano z środków Polsko - Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.
 
ŁUŻYCZANIE I PODOLANIE - DZIEŃ 1
Pierwszy dzień projektu Łużyczanie i Podolanie już za nami. Było bardzo aktywnie, zaczęliśmy od wspólnego śniadania, a następnie przeszliśmy do zajęć integracyjnych. Młodzież bardzo szybko zaczęła się ze sobą dogadywać. Najwięcej zabawy sprawiło im poszukiwanie podobnych słów po polsku i ukraińsku. Przespacerowaliśmy się po mieście i zobaczyliśmy kilka zabytków. Po południu odbyły się warsztaty robienia wianków i koron kwiatowych. Było bardzo twórczo i wesoło. Dowiedzieliśmy się trochę o naszych kulturach. Zobaczyliśmy, że nasze zwyczaje są bardzo sobie bliskie. Przed nami kolejny dzień. Projekt Łużyczanie i Podolanie jest dofinansowany z środków Polsko- Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. 
 
ŁUŻYCZANIE I PODOLANIE - DZIEŃ 2
Za nami drugi dzień projektu Łużyczanie i Podolanie dofinansowanego z Polsko - Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Wiele się dzisiaj działo. Zaczęliśmy od wspólnych zajęć z Klubem Kultur Dawnych, gdzie uczestnicy poznali historię tańca z poi i jego starodawnych korzeni. Następnie uczestnicy przygotowali pokaz, który będziecie mogli obejrzeć już w środę o godzinie 11.00. Naprawdę warto. Po południu poznaliśmy łużyckie i podolskie stroje ludowe, a następnie uczestniczyliśmy w warsztatach mistrzowskich wiązania chust. Kolejnym punktem w trakcie dnia był pokaz tańców ludowych i nauka wspólnych kroków. Wieczorem odbyła się dyskoteka, podczas której dużo tańczyliśmy, bawiliśmy się, graliśmy w twistera i podrzucaliśmy się na chuście Klanzy. 
 
ŁUŻYCZANIE I PODOLANIE, DZIEŃ 3, 4 I 5
Trzeci, czwarty i piąty dzień projektu „Łużyczanie i Podolanie” dofinansowanego z Polsko - Ukraińkiej Rady Wymiany Młodzieży były bardzo aktywne. W niedzielę skupiliśmy się na pracy twórczej i tworzeniu lalek motanek małych i dużych, koników oraz biżuterii. Poznaliśmy ich historie, znaczenie i metody tworzenia. Dużo radości uczestnikom sprawiło ozdabianie ich, co zarazem było bardzo precyzyjną i żmudną pracą. Następnie wszyscy wzięli się za robienie biżuterii nie tylko dla siebie, ale i innych uczestników projektu. W poniedziałek nasi goście odwiedzili Szkołę Podstawową nr 2 i zapoznali się z obecnym systemem edukacji w Polsce. Następnie udaliśmy się w naszych strojach do ratusza na spotkanie z Panem Burmistrzem i jego zastępcą. Zostaliśmy serdecznie przyjęci. Opowiedzieliśmy o naszym projekcie, pomyśle i tym co robimy w trakcie warsztatów. Po południu odbyła się również próba do naszego pokazu podsumowującego.
Nasze wtorkowe spotkanie rozpoczęliśmy od warsztatów kulinarnych w restauracji „DUET”. Poznaliśmy przepisy na ciasteczka drożdżowe, niektórzy mieli okazję pierwszy raz sprawdzić swoje umiejętności cukiernicze, wszystkie wypieki były przepyszne. Dziękujemy również restauracji i pracownikom za pomoc i miłe przyjęcie. Po słodkim poranku zorganizowaliśmy ankietę uliczną na temat Łużyc i Podola, a wieczorem próba całości wydarzenia w którym część z was miała okazję uczestniczyć. Projekt był bardzo udany, wszyscy zadowoleni, rozstanie było ciężkie jednak już planujemy kolejne wspólne działania.
 
9.11.2016 - ŁUŻYCZANIE I PODOLANIE, PODSUMOWANIE PROJEKTU.
W dniu wczorajszym (9.11) odbył się pokaz wieńczący projekt „Łużyczanie i Podolanie” realizowany przez Lubski Dom Kultury i stowarzyszenie „Nasze Podole” z Ukrainy. Projekt był dofinansowany z Polsko - Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Uczestnicy projektu pracowali nad nim przez 5 dni, w pokazie wzięły również udział przedszkola i szkoły z Lubska, którym serdecznie dziękujemy za tak liczne przybycie i wspaniałe prezentacje. Otwarcia imprezy dokonał Burmistrz Lubska i Dyrektor LDK. Podczas pokazu można było zobaczyć m.in. narodowy taniec z Ukrainy „Hopaculki”, taniec z chustami, tańce ludowe z różnych regionów Polski, magiczny pokaz „Noc Kupały” przygotowany wraz z Klubem Kultur Dawnych. Goście mogli usłyszeć piosenki w języku serbołużyckim natomiast na zakończenie prezentacji grupa uczestników zaśpiewała piosenkę „Hej sokoły” w obu językach. Na holu górnym znajdowała się wystawa zdjęć na których prezentowaliśmy stroje łużyckie i podolskie.
Można też było posmakować ukraińskich wypieków czy zakupić ręcznie robione przez uczestników tradycyjne wyroby, lalki motanki. Młodzież chętnie opowiadała o zrobionych przez siebie rzeczach. Dochód z bazarku zostanie przekazany na cele charytatywne.
 
  • Baner: tablica