LDK Lubsko

Informacje

Jesteś tutaj: Strona głównaNASZE PROJEKTY

NASZE PROJEKTY

  • 14-03-2017

Projekty realizowane przez Lubski Dom Kultury od 2016r.

ROK 2017
Projekt realizowany w ramach programu „Równać szanse 2016”
23.02.2017
Wczoraj  odbyło się kolejne spotkanie grupy filmowej "Nakręceni". Urządzamy naszą przestrzeń w byłej kabinie projekcyjnej LDK, która powoli zamienia się w nasz mały klub! Praca wre, niedługo pierwsze przymiarki do kręcenia, a wczoraj rozkładaliśmy green screen wraz ze światłami. Trochę główkowania, zabawy i jest!
Pamiętajcie wciąż REKRUTUJEMY! Zapraszamy zainteresowanych w wieku 13-19 lat w środy od godziny 16.00-17.30 do sali 36.
Grupa filmowa powstała w ramach projektu „Równać Szanse 2016” dofinansowanego z Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolność, administrowanego przez Polską Fundację dzieci i Młodzieży
 
09-03-2017
Prace na salą grupy filmowej Nakręceni ruszyły pełną parą! Wczoraj malowaliśmy, przestawialiśmy, przenosiliśmy, wnosiliśmy i wynosiliśmy... a to jeszcze nie koniec. Czekają na nas zakupy i dalsze prace nad naszą przestrzenią, która powoli zaczyna nabierać nowych kształtów. Przed nami wiele nowych wyzwań, także życzcie nam powodzenia bo będzie się działo. Nakręceni to projekt realizowany w ramach programu „Równać szanse 2016”
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
ROK 2016
ŁUŻYCZANIE I PODOLANIE
Uczestnicy projektu "Łużyczanie i Podolanie" w tradycyjnych strojach serbołużyckich i podolskich. Projekt przeprowadzony został w dniach od 4 - 9 listopada przez Lubski Dom Kultury i Stowarzyszenie Nasze Podole z Ukrainy. Działania dofinansowano z środków Polsko - Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.
 
ŁUŻYCZANIE I PODOLANIE - DZIEŃ 1
Pierwszy dzień projektu Łużyczanie i Podolanie już za nami. Było bardzo aktywnie, zaczęliśmy od wspólnego śniadania, a następnie przeszliśmy do zajęć integracyjnych. Młodzież bardzo szybko zaczęła się ze sobą dogadywać. Najwięcej zabawy sprawiło im poszukiwanie podobnych słów po polsku i ukraińsku. Przespacerowaliśmy się po mieście i zobaczyliśmy kilka zabytków. Po południu odbyły się warsztaty robienia wianków i koron kwiatowych. Było bardzo twórczo i wesoło. Dowiedzieliśmy się trochę o naszych kulturach. Zobaczyliśmy, że nasze zwyczaje są bardzo sobie bliskie. Przed nami kolejny dzień. Projekt Łużyczanie i Podolanie jest dofinansowany z środków Polsko- Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. 
 
ŁUŻYCZANIE I PODOLANIE - DZIEŃ 2
Za nami drugi dzień projektu Łużyczanie i Podolanie dofinansowanego z Polsko - Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Wiele się dzisiaj działo. Zaczęliśmy od wspólnych zajęć z Klubem Kultur Dawnych, gdzie uczestnicy poznali historię tańca z poi i jego starodawnych korzeni. Następnie uczestnicy przygotowali pokaz, który będziecie mogli obejrzeć już w środę o godzinie 11.00. Naprawdę warto. Po południu poznaliśmy łużyckie i podolskie stroje ludowe, a następnie uczestniczyliśmy w warsztatach mistrzowskich wiązania chust. Kolejnym punktem w trakcie dnia był pokaz tańców ludowych i nauka wspólnych kroków. Wieczorem odbyła się dyskoteka, podczas której dużo tańczyliśmy, bawiliśmy się, graliśmy w twistera i podrzucaliśmy się na chuście Klanzy. 
 
ŁUŻYCZANIE I PODOLANIE, DZIEŃ 3, 4 I 5
Trzeci, czwarty i piąty dzień projektu „Łużyczanie i Podolanie” dofinansowanego z Polsko - Ukraińkiej Rady Wymiany Młodzieży były bardzo aktywne. W niedzielę skupiliśmy się na pracy twórczej i tworzeniu lalek motanek małych i dużych, koników oraz biżuterii. Poznaliśmy ich historie, znaczenie i metody tworzenia. Dużo radości uczestnikom sprawiło ozdabianie ich, co zarazem było bardzo precyzyjną i żmudną pracą. Następnie wszyscy wzięli się za robienie biżuterii nie tylko dla siebie, ale i innych uczestników projektu. W poniedziałek nasi goście odwiedzili Szkołę Podstawową nr 2 i zapoznali się z obecnym systemem edukacji w Polsce. Następnie udaliśmy się w naszych strojach do ratusza na spotkanie z Panem Burmistrzem i jego zastępcą. Zostaliśmy serdecznie przyjęci. Opowiedzieliśmy o naszym projekcie, pomyśle i tym co robimy w trakcie warsztatów. Po południu odbyła się również próba do naszego pokazu podsumowującego.
Nasze wtorkowe spotkanie rozpoczęliśmy od warsztatów kulinarnych w restauracji „DUET”. Poznaliśmy przepisy na ciasteczka drożdżowe, niektórzy mieli okazję pierwszy raz sprawdzić swoje umiejętności cukiernicze, wszystkie wypieki były przepyszne. Dziękujemy również restauracji i pracownikom za pomoc i miłe przyjęcie. Po słodkim poranku zorganizowaliśmy ankietę uliczną na temat Łużyc i Podola, a wieczorem próba całości wydarzenia w którym część z was miała okazję uczestniczyć. Projekt był bardzo udany, wszyscy zadowoleni, rozstanie było ciężkie jednak już planujemy kolejne wspólne działania.
 
9.11.2016 - ŁUŻYCZANIE I PODOLANIE, PODSUMOWANIE PROJEKTU.
W dniu wczorajszym (9.11) odbył się pokaz wieńczący projekt „Łużyczanie i Podolanie” realizowany przez Lubski Dom Kultury i stowarzyszenie „Nasze Podole” z Ukrainy. Projekt był dofinansowany z Polsko - Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Uczestnicy projektu pracowali nad nim przez 5 dni, w pokazie wzięły również udział przedszkola i szkoły z Lubska, którym serdecznie dziękujemy za tak liczne przybycie i wspaniałe prezentacje. Otwarcia imprezy dokonał Burmistrz Lubska i Dyrektor LDK. Podczas pokazu można było zobaczyć m.in. narodowy taniec z Ukrainy „Hopaculki”, taniec z chustami, tańce ludowe z różnych regionów Polski, magiczny pokaz „Noc Kupały” przygotowany wraz z Klubem Kultur Dawnych. Goście mogli usłyszeć piosenki w języku serbołużyckim natomiast na zakończenie prezentacji grupa uczestników zaśpiewała piosenkę „Hej sokoły” w obu językach. Na holu górnym znajdowała się wystawa zdjęć na których prezentowaliśmy stroje łużyckie i podolskie.
Można też było posmakować ukraińskich wypieków czy zakupić ręcznie robione przez uczestników tradycyjne wyroby, lalki motanki. Młodzież chętnie opowiadała o zrobionych przez siebie rzeczach. Dochód z bazarku zostanie przekazany na cele charytatywne.
 
  • Baner: tablica