LDK Lubsko

Informacje

Jesteś tutaj: Strona głównaWYSTAWY2018

Wystawy rok 2018

21.09 - 20.10.2018 - Lucjan Grzeja - Lubski społecznik i regionalista, badacz i popularyzator Łużyc Wschodnich
Hol dolny .LDK 
Organizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Lubskiej
Współorganizatorzy" Urząd Miejski w Lubsku, Lubski Dom Kultury, Biblioteka Publiczna MiGL
 
***
13.09-16.10.2018 Wystawa akwareli Heleny Urbaniak z Droszkowa - portret i Gustawa Lisa z Żagania - pejzaż.
Kawiarnia Mocca LDK
 
***
15.05 -15.06.2018 Wystawa malarstwa Alicji Wolskiej
Hol dolny LDK
Absolwentka studiów ekonomicznych (ekonometria na Uniwersytecie Łódzkim) oraz studiów artystycznych (malarstwo na Uniwersytecie Zielonogórskim). Wiele lat pracy poświęciła finansom i zarządzaniu. Od 2012 roku z pasją zajmuje się malarstwem. Wykorzystuje różnorodne techniki – akryl, pastel, batik, akwarela, olej, batik. Fascynuje się głównie przyrodą i formami abstrakcyjnymi. Uczestniczyła w wielu sympozjach i warsztatach. Wystawiała swe prace indywidualnie i jako uczestniczka wystaw zbiorowych. Mieszka i pracuje w Żaganiu. Wystawa „Akwarelowo” jest kontynuacją poszukiwań twórczych, celem zobrazowania doznań i emocji inspirowanych podróżami.
Wystawy indywidualne:
2012 Zielona Góra
2013 Żagań, Teltow (Niemcy)
2014 Żagań, Iłowa
2015 Siedlec
2016 Żagań
2018 Żagań, Iłowa
 
Wystawy zbiorowe:
2012 Zielona Góra, Żary, Leszno
2013 Iłowa, Peitz (Niemcy), Leszno, Żary, Żagań
2014 Babimost
2015 Mtskheta (Gruzja), Tbilisi (Gruzja), Siedlec, Batumi (Gruzja),
Zbąszynek, Żagań
2016 Komorniki, Mtskheta, Tbilisi ( Gruzja), Siedlec , Lublin, Gorzyca
2017 Siedlec, Ińsko, Stargard, Bernau (Niemcy)
2018 Bełczna
 
 
 
***
01-12.05.2018 Hol dolny LDK
Wystawa wydanych egzemplarzy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1921 -2010 oraz Historia Konstytucji 3 – maja, reprodukcje ze zbiorów Benedykta Szymańskiego.
***
Wystawa malarstwa Gustaw Lis
Hol LDK 10.04 - 12.05.2018
Otwarcie wystawy 13.04.2018, godz. 19.00
Gustaw Lis artysta malarz, rysownik, grafik mieszkaniec Źagania. Jest absolwentem Liceum Techik Plastycznych w Tarnowie i Instytutu Sztuki w Zielonej Górze. Uczestniczył w wielu wystawach plastycznych, konkursach i plenerach malarskich. Pracował jako nauczyciel wychowania plastycznego w PSP nr 7 w Źaganiu, oraz jako instruktor plastyk i organizator wystaw w Źagańskim Pałacu Kultury. Obecnie na emeryturze. Prezentowane na wystawie obrazy w technice olejnej to głównie motywy pejzażowe malowane w czasie plenerów malarskich, w których arysta nadal uczestniczy. Malowanie pejzażu z natury to rodzaj testu umiejętności widzenia zmienności barw. Około czterech godzin oświetlenie i refleksy barw sąsiadujących, są podobne i w tym czasie powstaje wstępny szkic kompozycji malarskiej. Często taki szkicowy sposób malowania gęstą farbą, kładzioną raz, okreslany jako ala prima, jest ostateczną zamknietą formą obrazu. Gustaw Lis w swoich pejzażach szkic kolorystyczny z natury, dopracowuje w pracowni.Warunki pogodowe w okresie wiosenno-letio-jesiennym sprzyjają malowaniu w plenerze, zdominowanym zieloną tonacją kolorystyczną, w której artysta szuka syntezy widzialnego z odczuwalnym.
Symbolika zieleni kojarzy się z życiem i harmonią, stanowi też kolor uzdrowienia, nadziei i wolności. Kompozycje Gustawa zbudowane z dużych płaszczyzn barwnych, w odcieniach zieleni, harmonizują często z fioletami, tworząc swoisty rodzaj elegancji, harmoni i wewnętrznego spokoju. Rysunek sprowadza do koniecznego minimum rezygnujac z detali i szczegółów, jednak z zachowaniem realistycznej wiernosci, z naturą, proporcjami i perspektywą przestrzenną. Na wystawie jest prezentowanych dziewiętnaście obrazów w różnych formatach wykonanych w latach 2011-2017 .To kolejna trzecia wystawa prac autora prezentowana w Galeri Małej Lubskiego Domu kultury na przestrzeni kilkunastu lat. Gustaw Lis organizuje także od wielu lat w Źaganiu, wystawy ekslibrisu, artystów grafików z całej Polski.Wystawy te udostępnia galerii LDK. (J.Orzepowski)
 
***
Wystawa Ekslibrisu Małgorzata Wyka
Hol LDK 10.04. - 30.05.2018
Małgorzata Wyka urodziła się w Krzeszowicach. Studiowała w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Grafiki.
Dyplom uzyskała w Pracowni Miedziorytu ( pod kierunkiem prof. Mieczysława Wejmana, 1965 ) i w Pracowni Grafiki i Książki.
Jest zatrudniona na stanowisku adiunkta w Instytucie Sztuki AP, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu projektowania graficznego oraz rysunku.
Uprawia działalność artystyczną w takich dziedzinach jak grafika, malarstwo, rysunek i fotografia.
Posiada w dorobku około dziesięciu wystaw indywidualnych, uczestniczyła w kilkudziesięciu ekspozycjach zbiorowych w kraju i poza granicami.
Za swoją twórczość otrzymała kilka prestiżowych nagród i wyróżnień.
***
Hol LDK 19.01 – 28.02.2018
Torill Elizabeth Larsen urodziła się 1946 r. w Bergen w Norwegii. Zainteresowanie sztuką i jej historią towarzyszyło jej od dzieciństwa.W Bergen studiowała na Akademii Sztuki, historię sztuki natomiast na Uniwersytecie w Oslo.
Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Jest laureatką licznych konkursów na ekslibris i małą formę graficzną, w Polsce m.in.w Gliwicach, Katowicach, we Wrocławiu, Malborku. Ekslibrisy Torill Elisabeth Larsen zaliczane są do nurtu artystycznego, jednak wciąż są sciśle zwiazane z ksiażkami. Artystka tworzy głównie linoryty, stosuje też techniki własne. Torill Elizabeth Larsen swoje ekslibrisy dedykuje wielu bibliotekom polskim m.in. w Oleśnicy, Wąchocku, Sokołowie Małopolskim, Warszawie, Opolu, Środzie Śląskiej, Gryfowie Śląskim, Rudzie Śląskiej, Gryfinie, Wilkowicach, Józefowie, Choroszczy.
Polonica tworzy od roku 2003, ale do Polski po raz pierwszy przyjechała w roku 2008. Zafascynowała się historią i zabytkami naszego kraju, poznała wielu przyjaciół i od tej pory odwiedza ich regularnie. Prezentowane na wystawie ekslibrisy pochodzą ze zbiorów Rajmuinda Aszkowskiego. Aranżacja wystawy Gustaw Lis. Komisarz wystawy Janusz Orzepowski .
***
Dorota Chwałek - wystawa malarstwa
Galeria Mała LDK, 19.01-28.02.208
Dorota Chwałek Pseudonim „DORIS” mieszka i pracuje w Gubinie. 32 lata pracy artystycznej, związana  ponad 40 lat ze sztuką.
Uprawia techniki : satyra, grafika, fotografia, malarstwo sztalugowe, akwarela, pastele. Pięćdziesiąt wystaw i plenerów międzynarodowych na świecie. Pięć wystaw indywidualnych  w Niemczech. Dziesięć wystaw indywidualnych w Polsce. Publikacje w gazetach ogólnopolskich "Charaktery" oraz w lokalnych tygodnikach.
Osiemdziesiąt udziałów w konkursach na świecie . Czterdzieści udziałów w konkursach w Polsce.
Nagrody i wyróżnienia również lokalne w dziedzinie satyry, malarstwa i fotografii, oraz związanych z krzewieniem kultury i wkład artystyczny regionu.
Lubi klasykę, nowe też uprawia, ciekawa jest świata i ludzi i tego co przed…
Organizuje sobie i innym zadania związane ze sztuką szeroko pojmowaną i to jej sprawia przyjemność, a o resztę czyli braki w środowiskach kultury,eko, socjal, etno, fan, imaginuje by wraz z nią zdobywać i badać horyzonty oraz sprawdzać własne artystyczne ograniczenia.
Pozdrawia życząc Wam i Sobie ciągłego zakochania w tym co nas umacnia
Dorota Chwałek
  • Baner: tablica